Opinie: Zo kan de politiek het gevoel van veiligheid in Oosterhout vergroten

Als onveilig ervaren plaatsen in Oosterhout
Als onveilig ervaren plaatsen in Oosterhout

Een enorme hoeveelheid reacties op een inventarisatie over veiligheid maakt duidelijk dat het beter kán en móét. Het verzorgen van een veilige en leefbare omgeving zijn kerntaken van de gemeente. Dus het college kan aan de bak. Opvallend veel locaties zijn vooral ‘s avonds en ‘s nachts een probleem. En juist verlichting is nu zo’n taak waar de gemeente daadwerkelijk iets aan kan doen. Maar ook het openbaar groen overzichtelijk houden is zo’n taak waar de gemeente aan de bal is.

Uit onze inventarisatie kwam als grootste pijnpunt naar voren dat sommige wijken en dorpen eigenlijk geen enkele als veilig ervaren route vanuit het centrum kennen. Terwijl juist dat centrum belangrijk is voor onze aankopen, ons vermaak en onderlinge ontmoeting. Maar ook iemand uit Strijen die in de sporthal Arkendonk wil gaan sporten moet door het tunneltje van de Bovensteweg. En stel je wilt aan een carnavalswagen bouwen in de mienushal, maar woont in Oosterheide, dan moet je bijna automatisch langs het Gr8 hotel inclusief ongure parkeerplaats van de fastfoodketens daar.

Overigens worden naast deze punten ook problemen rond de winkelcentra Arkendonk en Zuiderhout genoemd.

Verlichting is een quick win

Openbare verlichting wordt vaak genoemd als onvoldoende. Dat is een taak waar de gemeente voor aan de bal is. Naast een investeringsbudget van 277.000,- euro per jaar kost het ook nog 240.000,- euro per jaar om de verlichting daadwerkelijk aan te zetten. Binnen die eerste begrotingspost moet ruimte te vinden zijn om de verlichting op cruciale punten te verbeteren. Bijvoorbeeld meer lampen in de omliggende palen. Of als dat mogelijk is, de dimmer aanpassen naar een fellere stand.

Fellere verlichting maakt het voor de passant overzichtelijker. Tegelijkertijd hangen ongure types niet graag rond in het volle licht.

Bosschage snoeien

Op een aantal locaties beperkt bosschage de overzichtelijkheid. Hoewel groen natuurlijk ook voordelen heeft, is snoeien een snelle manier om meer overzicht te creëren. Ook zou de gemeente de keuze kunnen maken beplanting toe te passen met bijvoorbeeld doorns. Het is dan veel moeilijker je op te houden op deze plekken.

Buiten Beter app

Via de Buiten Beter app kunnen inwoners al meldingen doen die het voor de gemeente schoon, heel en veilig houden. Melding over ervaren onveiligheid passen daar ook tussen. Natuurlijk niet in noodsituaties. Dan bel je 112, maar als je opvalt dat het ergens beter kan, dan zou je dat moeten kunnen melden. Daarnaast zouden problemen met verlichting, te hoge bosschage etc. op cruciale routes prioriteit kunnen krijgen.

Lost het alles op?

Lossen bovenstaande punten alles op? Ja én nee. Waarschijnlijk gaat het gevoel van veiligheid direct omhoog. En daarmee is er al een grote win. Daar staat een Nee tegenover: types die echt een ander kwaad willen doen zijn van alle tijden, alle soorten en alle maten. Daarvoor is een veel uitgebreidere aanpak nodig.

Uitgebreide aanpak

Om criminelen en ander gespuis het zo moeilijk mogelijk te maken moet ondermeer nieuw élan gegeven worden aan de samenwerking tussen alerte burgers, buurtpreventie, BOA’s en politie. Op deze manier kan de pakkans omhoog, wat ook automatisch afschrikt. Het nieuwe élan is nodig omdat de koepel buurtpreventie Oosterhout zich genoodzaakt voelde te stoppen. Maar ook uit buurtpreventie horen we terug dat het moeilijk was om afspraken te maken met het college, wijkmakelaars en de boa’s. De politie liet zich door tijdgebrek ook niet altijd zien bij preventieve acties.

Weerbaarder

Niet iedere burger is even dapper. De een is sneller bang dan de ander. Sommigen zijn ook minder mobiel en voelen zich daardoor kwetsbaarder. Wellicht helpt het dan om bijvoorbeeld getipt te worden op zelfverdedigingscursussen of de beschikbaarheid van trackers, waarmee naasten kunnen zien waar je bent, maar bijvoorbeeld ook eenvoudig een signaal voor hulp mee kunt geven.

Brallende jeugd

Daarnaast wordt veel overlast ervaren van bijvoorbeeld fatbikes. Maar ook knalvuurwerk draagt bij aan een gevoel van onveiligheid/anarchie. Nu zit het breken van een lans voor jongeren bij Ook van Wosterhout in de genen. Is het niet ook dat het leven in de stad steeds minder ruimte biedt om lekker aan te klooien? Moet er niet gewoon maandelijks een activiteit zijn waarbij je een beetje kan brallen of onverstandige dingen doen met je fatbike? Ook op zo’n manier kun je er wellicht wat grip op krijgen.

Kortom:

Er is actie nodig en er zijn ook best wat knoppen om aan te draaien! Aan de bak!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *